Jak si vybrat správnou masáž a proč ji absolvovat pravidelně?
Masáže jsou staré skoro jako lidstvo samo. V dnešní době patří mezi nejoblíbenější wellness procedury. Při dodržení několika základních pravidel vám můžou pomoci od bolesti i řady zdravotních komplikací. Jak si vybrat správnou masáž a proč ji absolvovat pravidelně?
Jak si vybrat masáž, která vám „sedne“?
Thajská, orientální, ajurvédská, lymfatická, relaxační, olejová a další. Masáží, které si dnes můžete dopřát, je nepřeberné množství. Která vám udělá dobře? Při výběru vhodné masáže je potřeba si uvědomit, v jakém rozpoložení aktuálně jste a jak vypadá vaše kondička. Bude totiž záležet na tom, zda chcete masáží řešit nějakou obtíž, nebo chcete hlavně relaxovat a uvolnit se.
Obecně nelze říci, jaká masáž je nejvhodnější. Více záleží na tom, co chceme masáží řešit. Jestli bolavé tělo nebo pocuchané nervy. Pokud jste zdraví a aktuálně neřešíte žádné bolesti nebo komplikace, je dobré vybírat masáž podle zdravého rozumu a sympatie. Rozhodně se vyplatí vyzkoušet různé formy masáží a následně zvolit tu, která vám bude dělat dobře na duši i těle.
Pokud ovšem řešíte bolesti zad, unavené svaly nebo špatně proudící lymfu, je potřeba být při výběru masáže opatrnější. V některých případech se dokonce masáže vůbec nedoporučují. Typicky jde o případy, kdy pacient trpí třeba zánětem žil, infekčním onemocněním nebo některými neurologickými onemocněními a kožními záněty. Masáž může ublížit i při stavech po úrazech, operacích, eventuálně při osteoporóze. S masážemi by měli být opatrní i onkologičtí pacienti.
- Přečtěte si také: Chystáte se poprvé na thajskou masáž? Prozradíme, co vás tady čeká
Masérovi musíte důvěřovat
Důležitý je nejen výběr konkrétní masáže, ale i samotná osoba maséra, ke kterému byste měli mít naprostou důvěru. Ideální je, pokud vyrazíte tam, kde byli spokojení vaši známí, rodina nebo přátelé. Pokud maséra vidíte prvně, není na škodu si nechat předložit certifikát k masáži, na kterou se chystáte.
Vnímejte také své emoce a pocity, které při masáži máte. Masér by se vám měl představit a říci, co bude dělat a jak bude s tělem pracovat. Masér by vám měl být sympatický a příjemné pocity by ve vás mělo vzbuzovat i samotné prostředí. I když jsou masáže vesměs velmi uklidňující a relaxační procedurou, některé mohou být mírně bolestivé, na což by vás měl ale masér předem připravit.
Pokud vám během masáže cokoliv nevyhovuje, myslete na to, že masér neumí číst myšlenky a je mu potřeba aktuální pocit sdělit. Zkušený masér by se na vás měl také „nacítit“ a poznat, kdy máte zájem o jednoduchou konverzaci a kdy chcete naopak vypnout a masáž si užívat bez jakéhokoliv rušivého elementu. Samozřejmostí je, že profesionál pozná, kdy je vhodné zatuhlé místo silně rozmasírovávat, a kdy je naopak lepší síly ubrat.
- Mohlo by vás zajímat: Lymfatické masáže rozhodně nejsou jenom zkrášlující procedurou. Co všechno dokážou s vaším tělem?
Proč si dopřávat masáž pravidelně?
Kromě toho, že si na masáži perfektně odpočinete a přijdete na jiné myšlenky, prospějete také svému tělu a duši po všech stránkách. Masáže všeho druhu vám totiž pomohou vyrovnávat svalovou nerovnováhu způsobenou například dlouhým sezením v kanceláři nebo naopak velkou námahou při fyzicky náročné práci. Navíc snižují psychické napětí a pomáhají při úzkostech a depresích.
Pravidelné masáže dokážou pomoci také od různých estetických nedokonalostí (např. celulitidy) a některé dokonce podpoří hubnutí. Typickým příkladem je lymfatická masáž, která rozproudí lymfatický systém a tím i vyplavování zadržované vody a toxických látek z těla.A jak často si masáž dopřávat? Obecné doporučení mluví o jedné masáži týdně/měsíčně. Interval byste měli přizpůsobit aktuálnímu rozpoložení, ale i problému, který chcete s pomocí masáže řešit. Jedna návštěva vám sice pravděpodobně dokáže ulevit, její efekt nicméně není dlouhodobý, a proto je potřeba ji opakovat.