Lymfatické masáže rozhodně nejsou jenom zkrášlující procedurou. Co všechno dokážou s vaším tělem?
Když se řekne lymfatická masáž nebo lymfodrenáž, řada z nás si představí proceduru, která nás má primárně zbavit celulitidy nebo dalších vzhledových nedokonalostí. Lymfatická masáž ovšem skrývá mnohem víc a rozhodně nejde jen o žádanou zkrášlující proceduru. Co od ní můžete čekat a proč si ji čas od času dopřát?
Co je dobré vědět o lymfě a lymfatickém systému?
Lymfatická masáž, chcete-li lymfodrenáž, patří mezi osvědčené fyzioterapeutické procedury, které pomáhají urychlit látkovou výměnu a podporují očistné a regenerační procesy organismu. Na rozdíl od thajské nebo sportovní masáže, je lymfodrenáž prováděna výhradně pomocí jemných hmatů a tlaků, jejichž účelem není prokrvit podkoží, ale stimulovat tok lymfy.
Lymfa (někdy též označována jako „míza“) je nažloutlá tekutina, která z těla odvádí buněčný odpad, toxiny a další nežádoucí látky. Lymfa má velmi podobné složení jako krevní plazma, obsahuje však mnohem méně bílkovin. Každý z nás jí má zhruba litr.
Pokud je lymfatický systém zatížený, lymfa nemůže v těle správně proudit, což poznáme podle prvotního příznaku v podobě únavy nohou. Následovat mohou jejich otoky (hlavně večer a po velké námaze), dále otoky prstů na rukou, později otoky v břiše, které jsou často zaměňovány za otylost.
O tom, že lymfa v těle neproudí správně, informují i otoky očních víček, mízních uzlin a dechové obtíže. V závažnějších případech se jedinec často potýká s infekčními nemocemi, které jsou způsobeny oslabenou imunitou. Proto je potřeba lymfu průběžně stimulovat, k čemuž slouží právě lymfatické masáže.
- Přečtěte si také: Jak často si dopřávat masáže?
Něco málo z historie lymfatické masáže
Průkopníky manuální lymfodrenáže byli ve 30. letech 20. století dánští doktoři Emil Vodder a Estrid Vodderová. Ti se zprvu zaměřovali na léčbu chronického zánětu vedlejších nosních dutin a dalších poruch imunity. Během toho, co na Francouzské Riviéře léčili pacienty s chronickým nachlazením, si všimli, že mají zduřené lymfatické uzliny.
V roce 1932, tedy v době, kdy se o lymfě, potažmo lymfatickém systému vědělo jen velmi málo, vyvinuli systém jemných rytmických pohybů rukou v naději, že tím podpoří pohyb lymfy. Jejich snaha se setkala s úspěchem, proto v roce 1936 představili tuto techniku v Paříži a po druhé světové válce se vrátili do Kodaně, aby naučili provádět lymfatické masáže i další lékaře.
- Mohlo by vás zajímat: Chystáte se poprvé na thajskou masáž? Prozradíme, co vás tady čeká
„Instantní“ očista těla i duše
Pokud si budete pravidelně dopřávat lymfatické masáže, nejen, že podpoříte proudění lymfy a s ní související pozitivní účinky správně pracujícího lymfatického systému, ale také samotnou detoxikaci organismu.
Zároveň zvýšíte jeho obranyschopnost, eliminujete projevy celulitidy, zlepšíte látkovou výměnu těla a spánek, minimalizujete otoky nohou a rychleji se zregenerujete po případných úrazech nebo náročných sportovních výkonech. Lymfodrenáž je v neposlední řadě skvělou podpůrnou procedurou při redukčních dietách.
A jak samotná lymfatická masáž probíhá? Lymfatická masáž celého těla trvá až dvě hodiny a zahrnuje masáž hlavy, obličeje, krku zepředu i zezadu, hrudníku, břicha, rukou, zad, beder a hýždí a nohou zepředu i zezadu včetně jejich plosek.
Vzhledem k tomu, že se masíruje podkoží, masáž je velmi jemná a v žádném případě nebolí. Bolest by se neměla dostavit ani pár dnů po masáži. Hmaty se opakují 3x až 7x a to pro to, aby se lymfatický systém dostatečně aktivoval.
Protože je během masáže respektován tok lymfy, směr hmatů je jiný než u klasické masáže. Počítejte s tím, že během procedury, je kladen velký důraz na důkladné promasírování lymfatických uzlin, tedy míst, která se v klasické masáži záměrně vynechávají.
Účinky lymfatické masáže pocítíte okamžitě po ošetření. Pokud svému tělu chcete dopřát opravdový detox, je vhodné masáž zopakovat třikrát (ideálně s týdenním odstupem) a pak po půlroce znovu.